Skąd znamy okleiny? To dekoracje stosowane przez Faraonów już w starożytności!


Okleina - co to jest?

Okleiną nazywamy cienki arkusz okładziny, którą dekorujemy wyroby stolarskie lub drzwi, ściany. Okleiny mają formę dekoracyjną ale mogą mieć również praktyczne zastosowania. Np. nasza folia lustrzana może służyć jako lustro np. przyklejona na szafie, czy okleiny do szafek i blatów - pomagają utrzymać czystość w kuchni.


Skąd wzięły się okleiny?

Okleina była już znana w Starożytnym Egipcie. Egipcjanie byli bowiem narodem słynącym z rękodzieła i sztuki. Oklein używali głównie zamożni mieszkańcy, Faronowie oraz tak zwana elita. Z kolei okleina w średniowieczu występowała w postaci certosiny (dekorowanie powierchni płaskich np. skrzyń)  oraz intarsji (pokrywanie drewna innymi rodzajami drewnianych oklein)

Najstarszym zachowanym przedmiotem z okresu Starożytności, który możemy uznać za początek historii oklein jest sarkofag z Cedru z około 2000 p.n.e. znaleziony w Egipcie. Początkowo żłobiono wgłębienia w płycie drewnianej o określonym zarysie i wypełniano je odpowiednio przyciętymi płaskimi kawałkami drewna.


Rozwój oklein w Polsce

W Polsce rozwój oklein możemy zawdzięczać miastu Toruń to tam nastąpił gwałtowny rozwój intrasji czyli dekorowania drewnem. Mieszkańcy zdobili takimi okleinami wszystkie elementy wystroju wnętrz mieszczańskich (np. szafy sieniowe, szafki ścienne, szafy zegarowe, skrzynki, kasetki, boazerie, drzwi)  Poniżej przedstawiamy fragment intarsjowanych drzwi z 1756 r. z kościoła Świętego Ducha w Toruniu.

Pko / CC BY 3.0-2.5-2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0-2.5-2.0-1.0)

Okleiny obecnie w Polsce



Jakie rodzaje oklein są teraz popularne? Do łask wróciły okleiny jednokolorowe. To wszystko dzięki ich minimalistce. Okleina jednokolorowa sprawdza się idealnie przy  naklejaniu oklejaniu stolików, blatów ale również elementów w pokoju dziecka.










Komentarze